Projekt Beyond Security: The Role of Conflict in Resilience-Building (CoRe) je jedním z úspěšných projektů špičkového výzkumu, který byl podpořen ve výzvě OP JAK. Mgr. Martin Pehal, Ph.D., proděkan pro projektové řízení a grantovou činnost FF UK hovoří o praktickém využití výstupů projektu, ale i o obtížích financování humanitně zaměřeného výzkumu.
Váš projekt CoRe uspěl ve výzvě Špičkového výzkumu OP JAK a zařadil se mezi 26 podpořených excelentních projektů. V čem je projekt unikátní a jakou inovaci chce společnosti přinést?
Projekt CoRe se zaměřuje na zkoumání vztahu mezi odolností společnosti a konfliktem, a to zejména v českém prostředí. Vychází z bezprecedentních krizí současnosti, jako je válka na Ukrajině, klimatické změny, energetické problémy, migrace a pandemie. Hlavním předpokladem je, že odolnost společnosti je založena na schopnosti přijímat konflikty jako přirozenou, a dokonce produktivní součást společenského života. Fungující společnost dokáže efektivně zahrnout a vyhodnotit rizika a hledat účinné strategie, jak na ně reagovat. Výzkum si klade za cíl zjistit, jaké mechanismy podporují tuto schopnost, a to zejména s ohledem na hranice osobní a společenské svobody v krizových situacích. Sama FF UK si nedávno jednou z takovýchto extrémních situací prošla, když do budovy na Nám. Jana Palacha 21. prosince 2023 vstoupil osamělý aktivní střelec a zavraždil 14 a vážně zranil dalších 25 lidí. FF UK se v této situaci mohla opřít také o know-how některých členů projektu CoRe, a to při formulaci strategie zvládání následků tragédie ve vztahu k univerzitní komunitě a širší veřejnosti.
Inovativní stránkou projektu je jeho zaměření na aplikaci pokročilých technologií, včetně vývoje digitálních nástrojů, modelů založených na datech, algoritmů a analýzy jazykových projevů. Dalším inovativním prvkem je orientace projektu na spolupráci s různými aktéry – státní správou, neziskovým sektorem, akademickou sférou i mezinárodními organizacemi. Důraz je kladen na „Citizen Science“ – tedy na zapojení veřejnosti do výzkumných procesů
Zkoumání společenských jevů vyžaduje komplexní přístup. Jaké oblasti života společnosti sleduje Váš projekt?
Projekt CoRe se věnuje širokému spektru témat spojených s konfliktem a odolností. Zabývá se například filosofickým pohledem na konflikt jako hnací sílu změn, kulturní identitou a spiritualitou, které pomáhají lidem zvládat krizové situace, nebo jazykem a multilingvismem, kde sleduje vliv jazykových bariér na mezikulturní komunikaci. Dalšími klíčovými oblastmi jsou historická paměť a vliv médií na polarizaci a manipulaci společnosti. Projekt také analyzuje vliv technologií na společnost, otázky politické polarizace a geopolitických konfliktů. Tato široká tematická paleta umožňuje projektovému týmu zkoumat konflikty z různých úhlů pohledu a pochopit, jak přispívají k celkové odolnosti společnosti.
Projekty Špičkového výzkumu by dle podmínek výzvy měly usilovat o tvorbu v budoucnu uplatnitelných výzkumných výsledků. Můžete nám představit plánované výsledky projektu v kontextu jejich uplatnitelnosti ať už ve vědě, či v běžném životě společnosti?
Plánované výsledky projektu mají významný aplikační potenciál pro vědeckou oblast i běžný život. Kupříkladu výzkum týmu lingvistky Kateřiny Chládkové zkoumající jazykově podmíněné společenské konflikty ukazuje, jak mohou i zdánlivě nevinné aspekty, jako je přízvuk v mluveném slově, vyvolat předsudky. Pomáhá identifikovat faktory, které jazykový konflikt způsobují i mechanismy, kterými lidé umí tyto automaticky vznikající konflikty kompenzovat. Aplikační výstupy jsou pak zaměřeny na tvorbu softwarových aplikací, databází, karetních her, a příruček, které budou směrovat českojazyčnou společnost k bohatší jazykové zkušenosti, lepšímu zvládání sociálního napětí a podporu tolerance. Dále bude vybudován portál pro střední školy, který umožní přístup k databázím historických událostí s relevancí pro české dějiny. Aplikační dopady na státní správu zahrnují přípravu nástrojů na podporu evidence-based politiky, které mohou být využity tvůrci politik a soudci k zajištění větší odolnosti společnosti. Projekt vyvíjí digitální model, který bude sloužit k modelování šíření postojů a přinese nástroje proti zneužívání populistických narativů. Výstupy z těchto oblastí mají za cíl podpořit právní a etické rámce, což přispěje k jejich zavádění do legislativy v České republice.
Projekt CoRe mimo jiné staví na rozvoji mezinárodní spolupráce. Přiblížíte nám plánované zapojení partnerů ze zahraničních výzkumných organizací a jejich očekávaný přínos?
Projekt CoRe staví na silné mezinárodní spolupráci s renomovanými zahraničními partnery, kteří přinášejí klíčové odborné kompetence a bohaté výzkumné zkušenosti. Mezi naše hlavní partnery patří výzkumné týmy z evropských univerzit, jako je Oxford University, Universität Wien, Freie Universität Berlin, SciencesPo a Sorbonne-Université, Univerzita ve Varšavě, jež jsou součástí aliance 4EU+ a mnoho dalších. Tyto spolupráce mají přinést přenos znalostí, realizaci dílčích výzkumů, sdílení infrastrukturních zdrojů a tvorbu společných projektů zaměřených na témata jako kultura, kreativita a inkluzivní společnost. Spolupracujeme také s odborníky z post-sovětského prostoru, kteří se zaměřují na geopolitické analýzy a výzkum konfliktů.
Humanitní vědy jsou mezi projekty Špičkového výzkumu OP JAK zastoupeny v menší míře. Vnímáte velkou konkurenci z jiných oblastí výzkumu jako limitující pro možnosti financování svých projektů? Bylo by možné projekt realizovat bez podpory evropských fondů?
Nízké zastoupení humanitních věd není způsobeno tím, že nemají co nabídnout, ale strukturou podpory vědy a výzkumu. Programy základního výzkumu (jako např. OP JAK) jsou dostupné, ale programů podporující aplikovaný výzkum je pro humanitní vědy dle mého názoru opravdu velmi málo. Například na OP JAK měl navazovat OP TAK (Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost), ale návaznost pro humanitní vědy v něm chybí. A v takto nastaveném systému mají humanitní vědy opravdu velmi těžké podmínky. Takže odpověď je naprosto jasná: bez podpory OP JAK by projekt určitě nebyl realizován, podpora z OP JAK je pro nás klíčová a jsme velmi rádi, že jsme ji získali.
Jaké jsou Vaše další plány v oblasti výzkumu konfliktů ve společnosti? Plánuje se fakulta účastnit dalších výzev OP JAK?
Projekt má za sebou teprve první rok řešení, ale protože jedním z výsledků jsou podané návazné projekty, pochopitelně máme v plánu se účastnit i dalších výzev OP JAK. Ostatně – v kontextu mé minulé odpovědi – je pro nás využití každé výzvy naprosto klíčové. A jsem přesvědčen, že všichni partneři – pokud dostanou možnost, přinesou i v budoucnosti špičkové, celospolečensky přínosné výstupy.