Inovace v Ústeckém kraji

Inovace v Ústeckém kraji

Smart Akcelerátor pro Ústecký kraj III

Inovační centrum Ústeckého kraje ve spolupráci s dalšími subjekty realizuje projekt Smart Akcelerátor pro Ústecký kraj III. Strukturálně znevýhodněný kraj tak má příležitost rozvinout svůj inovační potenciál zejména v oblasti rozvoje technologií. Součástí projektu jsou i vzdělávací aktivity pro mládež, jako je FestUp nebo sdílená dílna DigiLab.

Ústecký kraj

Příjemce dotace

09/2022 - 03/2026

Doba realizace

79 483 729 Kč

Rozpočet

Rozhovor s Ing. Janem Štěrbou, Ph.D. proděkanem pro rozvoj a kvalitu z Fakulty strojního inženýrství, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.


Projekt Smart Akcelerátor pro Ústecký kraj cílí na podporu inovací v regionu, mimo jiné i prostřednictvím sdílené dílny DigiLab. Přibližte nám prosím koncept DigiLabu.

DigiLab představuje prostor sdílené digitální dílny, která se zaměřuje na představení, vývoj a testování technologií a inovací. Tento koncept je propojen s firmami, vzdělávacími institucemi, které chtějí podporovat digitální transformaci, experimentovat s novými technologiemi a vytvářet prostředí pro spolupráci mezi různými odborníky. DigiLab je přístupný i pro veřejnost (hobby) a školy, kteří mají zájem o vyzkoušení inovativních technologií a vzdělávání.

DigiLaby nabízí možnost, kde mohou vznikat nové nápady, prototypy, nebo dokonce komerčně využitelné produkty a služby.

Koncept sdílených a komunitních dílen je součástí tzv. sdílené ekonomiky a postupně se dostává do širšího povědomí veřejnosti. V čem je ale dílna DigiLab specifická a kde jste se inspirovali?

Dílna DigiLab je specifická svým důrazem na inovaci digitálních technologií do prostředí, které podporuje kreativitu, spolupráci a inovaci. Na rozdíl od tradičních dílen, které se často zaměřují pouze na manuální výrobu a zpracování materiálů, DigiLab propojuje fyzický svět s digitálním. Nabízí nejen sdílené vybavení, jako jsou 3D tiskárny, CNC stroje nebo laserové řezačky, ale také přístup k pokročilým digitálním nástrojům, například pro návrh, simulaci nebo programování.

Propojení sdílené dílny s univerzitou dává projektu vzdělávací charakter. Jaké jsou přínosy pro studenty a co přináší toto propojení veřejnosti?

Propojení sdílené dílny DigiLab s univerzitou přináší řadu výhod pro studenty i pro širší veřejnost. Kombinace vzdělávacího charakteru univerzity a otevřeného přístupu sdílené dílny vytváří prostor pro inovace, dovednostní růst a komunitní spolupráci mezi cílovými skupinami. Studenti mají možnost přetvořit své teoretické znalosti v praxi. Přístup k moderním technologiím, jako jsou 3D tiskárny, IoT platformy nebo simulační software, umožňuje studentům osvojit si dovednosti odpovídající požadavkům současného vývoje technologií. Veřejnost má možnost využívat moderní technologie a nástroje, které by byly jinak finančně nebo technicky nedostupné. To podporuje kreativní podnikání a vznik nových projektů.

Zaznamenali jste již nějaké úspěchy studentů či veřejnosti, ke kterým napomohlo vybavení DigiLabu?

Ano, DigiLab již zaznamenal několik úspěšných projektů, které vznikly díky jeho vybavení a podpoře, např. řešení 3D tisku kryogenní hlavice u použití kosmetického přístroje, dále modelování dílů pro robotické stavebnice a v neposlední řadě i tvorba ASW pro procesorové jednotky. V rámci DigiLabu jsou také vedeny bakalářské a diplomové práce studentů nejen naší fakulty, ale i ostatních pracovišť a ústavů UJEP.

Tyto projekty jsou důkazem, že moderní technologie a přístup ke sdíleným zdrojům mohou výrazně urychlit inovace a podpořit kreativitu u studentů i veřejnosti.

Jaký má DigiLab potenciál napomoci inovacím ve strukturálně znevýhodněném Ústeckém kraji?

DigiLab má velký potenciál přispět k rozvoji inovací ve strukturálně znevýhodněném Ústeckém kraji, kde je klíčové podporovat nové příležitosti, dovednosti a ekonomickou transformaci. Díky svému zaměření na moderní technologie, spolupráci a vzdělávání může DigiLab sloužit jako katalyzátor změn a přispět k řešení některých dlouhodobých výzev regionu, ať už je to rozvoj technologických a digitálních dovedností, podpora lokálních podnikatelů a start-upů, zapojení komunity a posílení spolupráce mezi akademickým a soukromým sektorem.

Jakou roli hrála finanční podpora z evropských fondů v realizaci DigiLabu?

Finanční podpora z evropských fondů hrála klíčovou roli v realizaci DigiLabu a umožnila jeho vznik i rozvoj. Díky těmto prostředkům bylo možné pokrýt náklady na vybavení, zajištění odborných kapacit, infrastrukturu i spuštění vzdělávacích a inovačních programů Evropské fondy tak poskytly základní financování, které by bylo velmi obtížné zajistit pouze z místních zdrojů.

Koncepty sdílených dílen vždy bojují s dlouhodobým financováním. Je DigiLab navržen jako do budoucna udržitelný projekt?

Ano, udržitelnost projektu DigiLab do budoucna byla klíčovým aspektem jeho návrhu. I když sdílené dílny často čelí výzvám spojeným s dlouhodobým financováním, DigiLab byl navržen tak, aby jako pilot neskončil po období trvání projektu. Do budoucna se počítá s jeho pozměněnou strukturou v rámci Transformačního centra od roku 2027.