Praha, 3. 9. 2024 – Projekt SustES, podpořený z výzvy Excelentní výzkum Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, se díky svému revolučnímu přístupu dostal mezi finalisty prestižní evropské soutěže REGIOSTARS 2024 v kategorii Konkurenceschopná a chytrá Evropa. Projekt se věnuje tvorbě adaptačních strategií pro udržitelné ekosystémové služby a potravinovou bezpečnost v nepříznivých podmínkách prostředí. S finanční podporou přesahující 335 milionů korun z evropských fondů se projekt Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe stal lídrem v oblasti klimatického výzkumu České republiky (a střední Evropy). Jaké inovativní příležitosti projekt SustES přináší pro udržitelný rozvoj a co motivovalo tým projektu k účasti v soutěži REGIOSTARS 2024? Vysvětluje prof. Miroslav Trnka z CzechGlobe.
Jaký impuls stál za vznikem projektu SustES?
Projekt SustES stojí na vcelku prosté myšlence, že změna klimatu postihuje celý svět, který je díky globalizaci propojenější než dříve. Proto nelze vymýšlet a plánovat adaptace např. pro zemědělství pouze na základě změn, které čekáme v daném státě nebo regionu, ale s přihlédnutím ke změnám v celém světě. A počítat s tím od návrhu opatření přes kvantifikaci přínosů a výpočet nákladů.
Jaké konkrétní úspěchy projekt SustES přinesl v prevenci nevhodných adaptačních opatření?
Projekt SustES především ukázal, že není vhodné používat minimálně v ČR pro odhad budoucího vývoje scénáře založené na regionálních klimatických modelech. Tyto modely z několika důvodů ve střední Evropě vedou k odhadům klimatu, které není v souladu se změnami, které pozorujeme, a je třeba použít jiné a robustnější postupy. To je jeden z největších přínosů projektu. Další je demonstrace propojenosti regionálních dopadů v zemědělství v celém světě. Prostě úvaha o budoucí zemědělské strategii nesmí ignorovat změny, ke kterým dochází a bude docházet v ostatních zemědělských oblastech. A ano, občas naše závěry některé skupiny zemědělců nepotěšily, ale současně je přiměly k přemýšlení. To byl případ jedné z posledních prací projektu, která se týkala pěstování chmele. Současně ale také projekt SustES zásadně přispěl k hodnocení poslední velké suché epizody v letech 2015-2019, kdy ukázal navzdory pochybám mnohých, že je možné pro střední Evropu rekonstruovat sucho i 2000 let zpátky. Tato studie jasně ukazuje, že zažíváme klimaticky mimořádné období a že s obdobnými epizodami sucha jsme se doposud nesetkali.
Jak projekt SustES přispěl ke zlepšení každodenního rozhodování zemědělců?
Naším cílem bylo pomoci zemědělcům hned. Dát jim ve stále méně předvídatelném klimatu nástroj pro lepší rozhodování. Proto jsme část modelů, které používáme pro dlouhodobé projekce výskytu sucha, pozdních mrazů či chorob a škůdců aplikovali v systému Agrorisk.cz pro okamžitý monitoring. To umožňuje zemědělcům vidět na příštích 8 dní očekávaný vývoj chorob, škůdců, ale i vhodného počasí pro aplikaci pesticidů či efektivní aplikaci hnojiv. Cílem je, aby zemědělci mohli lépe a efektivněji využívat hnojiva a postřiky a tím snížit objem jejich použití a také zvýšit svoji efektivitu. Je to zvláště aktuální po nárůstu cen energií i lidské práce v posledních dvou letech.
Kde mohou lidé využít výsledky a nástroje vyvinuté v rámci projektu SustES?
Výsledky projektu SustES jsou k dispozici ve stovkách publikací (mj. na našem webu http://sustes.czechglobe.cz/#activities), v mapách a metodikách, ale také na internetových portálech www.agrorisk.cz a www.firerisk.cz. Ty přináší konkrétním uživatelům informace několikrát za den. Projekt SustES také přispěl k vývoji dat a podkladů, které jsou dnes základem posuzování odolnosti infrastruktury a investičních záměrů tzv. climateproofing. Bez znalostí získaných během SustES by portál www.climrisk.cz nikdy nevznikl.
Co inspirovalo tým projektu SustES k účasti v prestižní evropské soutěži REGIOSTARS 2024? A co pro Vás znamená být vybráni mezi 25 finalistů z rekordního počtu 262 přihlášek?
Myslíme si, že projekt SustES ukazuje, že i když o změně klimatu víme mnohem více než před 20, ale i než před 10 lety, opakujeme stále stejné chyby. Příliš věříme tomu, že nově vyvinuté postupy jsou automaticky lepší než ty používané dříve, podceňujeme nutnost analyzovat problémy v jejich celistvosti. Ano, zpočátku je třeba pochopit reakci dílčích částí (např. konkrétní plodiny), ale následovat vždy musí uvedení do kontextu. A díky širokému mezinárodnímu týmu expertů, kteří se na řešení podíleli, jsme měli možnost vidět, že to není jen český problém.
A pokud jde o poslední otázku, tak musím říci, že jsme neměli a stále nemáme přehnané ambice. Už jen postup mezi finalisty nás překvapil, protože v našem oboru se dějí mimořádně zajímavé věci a řeší výjimečné projekty. Postup pro nás znamená příležitost nejen sdílet naše poznání, ale také nadšení z výsledků, kterých jsme společně jako projektový tým dosáhli a také se u ostatních poučit, jak dělat věci lépe.
Gratulujeme k obrovskému úspěchu! V konkurenci rekordních 262 přihlášek se projekt SustES dostal mezi 25 finalistů soutěže REGIOSTARS 2024. Toto prestižní ocenění je důkazem vynikající práce a inovativního přístupu projektového týmu. Přejeme mnoho úspěchů v závěrečném kole soutěže a děkujeme za přínos v oblasti klimatického výzkumu. Od 2. září lze podpořit tento projekt hlasováním o Cenu veřejnosti v rámci soutěže #Regiostars2024 na webových stránkách REGIOSTARS2024. Cenu veřejnosti získá pouze projekt s nejvyšším počtem hlasů.
Děkujeme prof. Miroslavu Trnkovi za inspirativní rozhovor a cenné podněty, jak hledat nová řešení, která přispějí k udržitelnosti nejen v České republice, ale i v širším evropském kontextu.
Rozhovor byl veden korespondenčně.