FAQ

Jak často musí jednat a vydávat svá vyjádření ISAB v době realizace a po skončení realizace projektu? Jaké jsou sankce za nesplnění těchto podmínek?

Podle podmínek realizace povinné Aktivity 2 stanovených v kapitole 5.7 PpŽP – specifická část verze 3 je příjemce povinen zajistit po celou dobu realizace projektu činnost Mezinárodní vědecké rady projektu (ISAB), která se na svém jednání každoročně kriticky vyjádří a dá doporučení k plnění cílů projektu, ke kvalitě jeho výsledků a výstupů, k transferu znalostí a využívání aplikačního potenciálu projektu.

Za nesplnění podmínky v každém z těchto rozhodných období realizace projektu bude příjemci stanoven odvod ve výši porušení rozpočtové kázně podle bodu 1 části IV. právního aktu o poskytnutí/převodu podpory (dále jen „PA“). Po skončení realizace projektu je pak povinnost nastavena v bodě 3.2 části II. PA takto: „Příjemce je povinen, sám nebo ve spolupráci s partnerem, v době po ukončení realizace projektu na vlastní náklady uspořádat poslední jednání Mezinárodní vědecké rady projektu (ISAB) a závěry z tohoto jednání, včetně vlastních reakcí příjemce, předložit Poskytovateli dotace jako součást závěrečné zprávy o realizaci projektu.“

Za rozhodné období pro splnění povinnosti příjemce zajistit vyjádření ISAB se považuje každých uplynulých 12 po sobě jdoucích měsíců realizace projektu a dále období zbývajících měsíců do konce fyzické realizace projektu. Povinností ISAB je v rámci jednání vyhodnotit každé rozhodné období. V průběhu realizace projektu je tedy nutné, aby se ISAB sešla k výše uvedenému jednání vždy po uplynutí každých 12 po sobě jdoucích měsíců realizace projektu. Poslední rozhodné období před koncem realizace projektu může pak být zhodnoceno společně s celkovým vyhodnocením projektu, a to v rámci posledního jednání ISAB, které je příjemce povinen uspořádat po ukončení fyzické realizace projektu. Doložení každého vyjádření ISAB k projektu je i v případě společného projednání považováno za samostatnou povinnost.

Při porušení povinností bude příjemci za každé neuskutečněné, resp. řádně nevykázané jednání ISAB stanoven odvod ve výši 100 tis. Kč, a to podle bodu 12 části IV. PA / podle bodu 1 části IV. PA.