FAQ

Může být hlavním řešitelem/žadatelem o návratový grant také osoba, která v organizaci žadatele, např. VŠ (tj. vyhlašovatele návratového grantu), v minulosti nebyla zaměstnána?

Dle základního nastavení výzvy, resp. SPpŽP žádat o návratový grant mohou i osoby, které nejsou/nebyly přímo zaměstnanci žadatele/příjemce – výzva je v tomto ohledu nastavena záměrně volně (podmínku ve smyslu nutnosti předchozího zaměstnání u žadatele mohou, pokud to bude odůvodněné a relevantní, žadatelé nastavit ve svém schématu návratových grantů a toto bude předmětem posouzení ze strany hodnotitelů).

Předpokladem nicméně je, že ve většině případů se bude jednat o osoby, které na dané instituci před kariérní přestávkou působily (byť z pohledu nastavení výzvy toto povinnost není). Relevantní cílová skupina pro projekt musí být detailně popsána v rámci povinné přílohy Analýza potřeb cílové skupiny. Na základě této analýzy pak budou naplánovány počty a podoba očekávaných návratových grantů – popis a následné posouzení cílové skupiny je jedním ze stěžejních oblastí hodnocení projektu.

Zásadní pro oprávněnost žadatele o návratový grant je splnění podmínek a doložení příslušných potvrzení týkajících se oprávněnosti žadatele o návratový grant viz str. 22 a 23, SPpŽP (student doktorského studijního programu či výzkumný pracovník s titulem Ph.D. či obdobným a podmínka kariérní přestávky).